Закон України "Про обіг векселів в Україні"
Закон України "Про обіг векселів в Україні"
Читати далі »
Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі
Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі
Читати далі »
Про методологічні засади бухгалтерського та податкового обліку операцій з емісії та зворотного викупу простих векселів
У статті розглядаються законодавчі норми, які визначають правову та економічну суть відносин між емітентами векселів та їх першими власниками. Також розглядається те, яким чином в положеннях П(с)БО 13 ''Фінансові інструменти'' для потреб бухгалтерського обліку операції з емісії векселів та їх зворотного викупу емітентами конкретизуються норми Цивільного кодексу України та Закону України "Про обіг векселів в Україні".
Необхідність розгляду вказаних нормативно-правових актів була викликана тим, що у деяких спеціалізованих виданнях надаються консультації щодо застосування для податкового обліку операцій з емісії та зворотного викупу векселів норм п. 7.6 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", які регламентують порядок оподаткування операцій з торгівлі цінними паперами. Аргументи, які наводяться в цих консультаціях, ґрунтуються на викривлених даних рахунків бухгалтерського обліку 34 "Короткострокові векселі одержані" та 62 "Короткострокові векселі видані", а також ігноруванні вимог П(с)БО 13 ''Фінансові інструменти''. Причому, в консультаціях наводяться умовні приклади, які не мають нічого спільного з метою господарської діяльності першого власника векселя і, відповідно, не мають ніякого логічного змісту.
Такі дії в кінцевому підсумку призводять до порушення норм п. 2 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", які встановлюють, що податкова звітність має ґрунтуватися на даних бухгалтерського обліку. А також п. 7.6 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", оскільки за рахунок перекручення даних бухгалтерського обліку в фінансових результатах від торгівлі цінними паперами, які підлягають включенню до показників податкових декларацій, знаходять своє відображення операції з цінними паперами, що не мають ознак торгівлі цінними паперами, за рахунок чого у платників податку можуть виникати ризики щодо застосування до них штрафних санкцій за незаконне заниження об'єкту оподаткування.
На підставі даних аналізу законодавчих норм та положень П(с)БО 13 ''Фінансові інструменти'' автори роблять висновки щодо норм Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", які підлягають застосуванню до тих операцій з цінними паперами, на які за вимогами п.п. 7.6.2 не поширюються норми п. 7.6 цього Закону.
Читати далі »
„ ОФ-вексельне балансування ” (про основні фонди, розрахунки за них векселями та балансову вартість ОФ)
Підприємство придбало у грудні 2007 року основні фонди, та, із-за нестачі оборотних коштів, розрахувалось за них простим векселем. У січні 2008 року вексель погашається за ціною, нижче на номінальну вартість, а придбані ОФ продаються іншому Підприємству. У зв'язку з цим виникло декілька запитань:
- Чи можна розраховуватися за основні фонди векселем?
- Чи має право Підприємство збільшити балансову вартість ОФ з 01 січня 2008 р.? Якщо „Так”, то на яку суму?
- Чи необхідно у 1 кварталі 2008 року нараховувати амортизацію на придбані ОФ, враховуючи, що у 1 кварталі 2008 року вони були продані?
- Чи необхідно коригувати балансову вартість ОФ на початок року у зв'язку із погашенням векселя за ціною нижче номінальної його вартості?