
З самого початку, коли лише починаєш вивчати бухгалтерський облік, виникає дуже багато запитань. Особливо цікавить, що необхідно вивчати, а що ні. На курсах бухгалтерського обліку чи в ВУЗі викладачі спрямовують, які підручники читати. А як же бути при самостійному вивченні? Ми схиляємося до того, що саме теорію бухгалтерського обліку краще вивчати з викладачами. Це не догма, проте з власного досвіду можемо сказати, що коли є хтось, хто може пояснити незрозумілі моменти, розуміється і запам'ятовується набагато краще, а досконале розуміння теорії обліку є запорукою наступної успішної практичної роботи.
Не менше проблем виникає, коли вже вивчили теорію, необхідно приступати до практичної діяльності, а з чого почати – незрозуміло. Море інформації, сотні періодичних бухгалтерських видань , тисячі різноманітних публікацій, статей, консультацій – щонайменше все це лякає. Також не всі курси чи ВУЗи дають предмет у такому обсязі, щоб відразу почати працювати. Теорію начитали, залік прийняли – і вперед, покоряти простори національного обліку.
У кваліфікаційних вимогах до посади бухгалтер записано:
„Бухгалтер... повинен знати: нормативні, методичні та інші керівні матеріали з організації та ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності; облікову політику, систему регістрів бухгалтерського обліку, порядок і способи реєстрації інформації, правила документообігу і технологію оброблення облікової інформації на підприємстві, план рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій; систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю.”
На перший погляд здається, що на курсах усьому навчили. Але є одне „але”. Усьому, крім нормативних, методичних та інших керівних матеріалів з організації та ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.
Це не означає, що їх не вивчали на курсах зовсім. Вивчали. Але на практиці обсяг цих нормативних документів настільки великий, що лише на курсах не в змозі їм навчитися, і вони постійно змінюються та доповнюються, і досвідчені бухгалтери, працюючи не один рік, іноді, не знають всього. Ну скажіть, як не розгубитися у такій кількості "нормативки" (як її називають у середовищі бухгалтерів).
Зрозуміло, що з першого дня Ви будете працювати не на посаді головного бухгалтера (хоча не виключена і така можливість), і ця посада передбачає певний перелік обов'язків. Скажімо, Вас прийняли на посаду бухгалтера з обліку матеріальних цінностей. Відповідно, Вам необхідно в першу чергу знати саме ту нормативку, яка регулює порядок обліку руху матеріальних цінностей на підприємстві, а знання, скажімо, порядку нарахування заробітної плати, поки що не є таким актуальним. І навпаки, якщо Вас прийняли на посаду бухгалтера по заробітній платі, немає необхідності з першого ж дня знати номенклатуру матеріалів підприємства.
Отже, порада перша.
Не намагайтеся з першого дня осягнути неосяжне. Почніть з досконалого вивчення документації саме по Вашій ділянці обліку.
При прийомі на роботу, головний бухгалтер чи його заступник повинен повідомити (хоча не зобов'язаний) Вам про те, що вам необхідно знати. Може й не повідомляти, оскільки Вам вручать для ознайомлення і підписання посадову інструкцію, у якій у кращому випадку буде написано перелік нормативки (що зустрічається дуже рідко), а у звичайному випадку там буде написана вже знайома нам фраза: „повинен знати: нормативні, методичні та інші керівні матеріали...”
Що ж робити?
Незалежно від того, на якій бухгалтерській посаді Вам доведеться працювати, радимо ознайомитися з найнеобхіднішими, на нашу думку, нормативними документами, без знання яких нікого не можна вважати представником цієї професії.
Які ж це документи?
Розпочнемо по черзі.
Перш за все, необхідно вивчити основоположний закон, яким регулюється бухгалтерський облік в Україні, це Закон України „Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999 року № 996-ХІV. Цей Закон необхідно знати досконало.
Після цього необхідно ознайомитися з Наказами Міністерства фінансів України:
- „Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку” від 24 травня 1995 року, N 88
- Положення (стандарти) бухгалтерського обліку №№ 1-9, 14-17, 25, 31
У декого може виникнути запитання, чому перераховано не всі Положення (стандарти) бухгалтерського обліку, яких сьогодні вже налічується 34. Ми звертаємо Вашу увагу на те, що необхідно вивчити в першу чергу, для спрощення сприйняття інформації. Зрозуміло, що згодом доведеться ознайомитися з усіма прийнятими П(С)БО.
Далі необхідно ознайомитися з законами, які регламентують ведення, так званого, „податкового обліку”. І тут починається саме цікаве. Ще до недавнього часу нормативна база податкового обліку була одна, а з прийняттям Податкового кодексу України, усі закони, які регулювали ведення податкового обліку, якщо можна так сказати, "втиснули" до тексту Податкового кодексу. Це не значить, що усі попередні закони просто зібрали під однією обкладинкою. Ні. Багато чого змінилося, деякі податки скасовано взагалі, деякі норми нового кодексу ще не "обкатані" та вже з перших днів його прийняття викликають багато суперечностей у платників податків та представників податкових органів. Але те, що тепер у бухгалтера немає такої нагальної необхідності у пошуку десятків законів, як раніше, це однозначно. Тепер відкрив кодекс, і маєш перед собою один великий цілісний документ, у якому зібрані усі податки України. Зрозуміло, що підзаконних нормативних актів, що роз'яснюватимуть порядок застосування тих чи інших норм кодексу, буде видано не одну тисячу, проте відправною точкою їх усіх буде лише один документ - Податковий кодекс України, а не десятки законів, як це було раніше.
Отже, починаючи з 1 січня 2011 року, у зв'язку з тим, що усі податки було систематизовано та зібрано у одному нормативному документі - Податковому кодексі України - цей фактор значно спрощує розуміння податкового обліку, як системи знань, що актуально для початківців у вивченні обліку. Проте, сказане зовсім не означає, що життя бухгалтерів у зв'язку з прийняттям кодексу спроститься. Навпаки, для досконалого вивчення та розуміння усіх без винятку норм Податкового кодексу необхідно не один рік, адже основну роботу у бухгалтерів ніхто не відміняв. Керівники підприємств повинні з розумінням віднестися до цього моменту та не заганяти бухгалтерів у глухий кут. Необхідно розуміти, що прийнятий кодекс має фіскальну спрямованість і направлений, в основному, на підвищення контролю з боку податкових органів та підвищення відповідальності бізнесу за сплату податків, на виведення бізнесу із тіні. Прийнятим кодексом зруйновано багато схем та можливостей оптимізації податків, які були раніше. Тому, перехідний етап буде болісним для багатьох компаній, проте тим, хто працює легально, не варто перейматися, оскільки для них мало що зміниться. Основна ідея кодексу полягає у тому, що податки необхідно платити. І кожен бухгалтер повинен це розуміти.
Отже, для тих, хто в даний момент лише починає вивчати податковий облік, розпочинайте вивчати Податковий кодекс України та нормативні документи, прийняті на виконання чи роз'яснення окремих його норм.
Варто також розуміти, що при проведенні перевірок податковими органами за останні 3 роки, тобто за період з 01.01.2008 р. до 31.12.2010 р., податковий облік перевірятиметься на предмет дотримання норм законів, які були чинними до початку дії Податкового кодексу.
Наведемо перелік основних законів, які регламентували нарахування та сплату податків до набрання чинності Податковим кодексом:
- “Про оподаткування прибутку підприємств” від 22.05.1997 року № 283/97-ВР, із наступними змінами та доповненнями (Закон про податок на прибуток) - у цьому Законі описано порядок оподаткування юридичних осіб податком на прибуток.
- “Про податок на додану вартість” від 03.04.1997 року № 168/97-ВР, із наступними змінами та доповненнями (Закон про ПДВ) – у цьому Законі описано порядок оподаткування податком на додану вартість.
- "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22 травня 2003 року N 889-IV, із наступними змінами та доповненнями - у цьому законі описано порядок оподаткування податком з доходів фізичних осіб.
- "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21 грудня 2000 року N 2181-III (Закон 2181) – у цьому Законі узагальнено інформацію про порядок сплати штрафів та пені за порушення порядку нарахування та сплати податків майже у всіх можливих випадках. Це такий собі універсальний закон про виправлення помилок та сплату штрафів, оскільки до його прийняття ці питання регулювалися майже 40 нормативними документами.
Далі, від вивчення податкового обліку, поступово переходимо до вивчення питань, як нараховується заробітна плата та утримуються з неї податки (хоча б для того, щоб перевірити, чи правильно її нараховують Вам). У зв'язку з цим, необхідно ознайомитися з Законами:
- "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР
- "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року N 2464-VI
- Тут варто було б зазначити також усі закони, які стосуються трудових відносин та нарахування заробітної плати. Проте, лише перерахуваши ці Закони можна повергнути Вас в депресію. Тому, скажемо лише, що для початку Вам необхідно знати, що при виплаті заробітної плати за рахунок підприємства здійснюються нарахування на заробітну плату, а із заробітної плати працівників робляться утримання (з сум, які належать до виплати). Про розміри цих нарахувань та утримань можна дізнатися у довідниках інформаційно-пошукових систем (про них – далі), у будь-якому періодичному виданні (друкуються регулярно), та на цьому сайті.
Особливо допитливим, хто хоче також розуміти основи створення підприємств та правомірність їх діяльності рекомендуємо прочитати:
- Закон України „Про господарські товариства” від 19 вересня 1991 року, N 1576-XII
- Глави 7 та 9 Розділу II Господарського кодексу України
- Закон України „Про патентування деяких видів підприємницької діяльності” від 23 березня 1996 року N 98/96-ВР
- Закон України „Про ліцензування певних видів господарської діяльності” від 1 червня 2000 року N 1775-III
- Указ Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” від 3 липня 1998 року N 727/98.
Прочитавши вказану нормативку у Вас самих з'явиться багато запитань, відповіді на які можна буде знайти прочитавши нормативні документи, видані на виконання перерахованих законодавчих актів.
Проте це ще не все. Бухгалтеру необхідно бути знайомим також із наступними нормативними документами (усі документи необхідно читати у останній редакції, тобто з урахуванням усіх внесених змін та доповнень до них):
УКАЗИ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ
- „Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки” від 12 червня 1995 року N 436/95
ПОСТАНОВИ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
- „Про затвердження Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей” від 22 січня 1996 р. N 116
- „Про затвердження Порядку подання фінансової звітності” від 28 лютого 2000 р. N 419
- „Про норми відшкодування витрат на відрядження в межах України та за кордон” від 23 квітня 1999 р. N 663
НАКАЗИ ДЕРЖАВНОЇ ПОДАТКОВОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ УКРАЇНИ
- Про затвердження форми податкової декларації та Порядку її заповнення і подання (чекаємо найближчим часом на їх прийняття!!!)
- Про затвердження форми Податкової накладної та Порядку її заповнення
- Про затвердження форми Реєстру виданих та отриманих податкових накладних та Порядку його ведення
та багато інших
НАКАЗИ МІНІСТЕРСТВА ФІНАНСІВ УКРАЇНИ
- від 11 серпня 1994 року N 69 „Про Інструкцію по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків”·
- від 13 березня 1998 року N 59 „Про затвердження Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон”
- Про затвердження Методичних рекомендацій по застосуванню регістрів бухгалтерського обліку від 29 грудня 2000 року N 356
- Про затвердження Інструкції з бухгалтерського обліку податку на додану вартість від 1 липня 1997 року N 141·
- Інструкція про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, від 30 листопада 1999 р.·N 291 (Інструкція №291);
ПОСТАНОВИ ПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО БАНКУ УКРАЇНИ
- "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", від 15 грудня 2004 року N 637
Для початку цього буде досить. Якщо Ви старанно прочитаєте вказаний перелік нормативних документів, це дасть змогу почуватися впевнено і буде передумовою для подальшого вивчення інших законодавчих актів.
Де ж знайти ці та інші нормативні документи?
Більшість із перерахованих документів Ви зможете знайти у відповідних розділах сайту або у розділі Законодавство
(Звертаємо увагу, що на цьому сайті не слідкують за актуальністю документів день в день, оскільки сайт поновлюється час від часу. Тому, у разі необхідності посилання на яку-небудь норму закону, переконливо рекомендуємо користуватися офіційно опублікованими версіями нормативних документів!)
Крім цього, на сьогодні існує достатньо інформаційно-правових пошукових електронних систем та веб-ресурсів офіційних органів влади, на яких викладуються нормативні документи. (З переліком найвідоміших з них можна ознайомитися у розділі „Лінки” )
Приємною особливістю більшості із таких систем є те, що в них розміщується у систематизованому вигляді найрізноманітніша довідкова інформація , така як курси валют, індекси інфляції, облікова ставка НБУ, ставки внесків, розміри мінімальної заробітної плати, неоподатковуваного мінімуму доходів громадян та прожиткового мінімуму, максимальний розмір заробітної плати, з якої сплачуються внески, відповідальність та багато іншої інформації.
Така інформація є особливо корисною початківцям, оскільки дозволяє дуже швидко отримати інформацію без необхідності вивчення того чи іншого нормативного документа. Інформація в таких довідниках постійно оновлюється і є актуальною, тому ними можна користуватися, не хвилюючись за достовірність наведеної в них інформації.
Що ж ще необхідно знати, крім теорії обліку та нормативки, для роботи бухгалтером?
На сьогодні практично не залишилось підприємств, які ведуть облік в ручному режимі та виключно в паперовому вигляді. Більшість підприємств користується для цього різними програмними продуктами, так званими бухгалтерськими програмами. Кількість бухгалтерських програм досить велика, проте без перебільшення можна сказати, що „всенародне” визнання отримали бухгалтерські продукти фірми „1С” (Москва, Росія), „1С:Бухгалтерія”, „1С:Підприємство”.
Однак не будемо зараз зосереджуватись на якомусь одному бухгалтерському продукті. Адже, зрозуміло, що на фірмі, де Ви збираєтесь працювати, може бути встановлена інша програма.
Тому, порада друга.
Дізнайтеся, яка бухгалтерська програма встановлена на місці Вашої майбутньої роботи, та спробуйте вивчити основи роботи в ній (зрозуміло, якщо це можливо взагалі). Для цього є відповідні курси, підручники і т.д.
Слід сказати, якщо Вам доведеться працювати в такій програмі, як SAP R/3, то навряд чи Ви зможете самостійно цьому навчитися. У такому разі наша порада не діє.
На цьому, про мінімальний обсяг знань, все.
Описати ж, що необхідно знати бухгалтеру взагалі – не уявляємо можливим.
Постійно вдосконалюється законодавство, тому, працюючи на посаді бухгалтера, за всім необхідно слідкувати та підвищувати власний професійний рівень. Це процес безперервний.
Не можна сказати, що ось я вивчив певний обсяг знань, і все – я самий професійний бухгалтер аж до самої пенсії. Ні. Необхідно працювати, читати, вдосконалюватись...
І якщо Ви до цього готові – бажаємо успіху на шляху до освоєння вершин бухгалтерського обліку.
Справжня майстерність приходить з роками.
Читати ще:
[на головну]
Додати коментар
Тільки зареєстровані учасники мають можливість приймати участь в обговоренні статей та матеріалів.Будь ласка зареєструйтесь або авторизуйтесь.